PET SAVETA KAKO DA PREPOZNATE VISOKU VLAGU U PROSTORU

5 saveta kako da prepoznate visoku vlagu u stanu

Iako se visoka vlažnost u prostoru često ne primećuje odmah, ona značajno može narušiti kvalitet života. Osim manjih neprijatnosti, poput stalno zamagljenih prozora, prekomerna vlaga može negativno uticati na zdravlje i smanjiti životni komfor.

Na šta treba da obratite pažnju?

  • Zamagljeni prozori
    Zamagljenost prozora nije isključivo posledica pare koja nastaje prilikom kuvanja ili tuširanja. Problem može biti i u nepravilnoj postavci ili lošoj izolaciji prozora. Kondenzacija može uzrokovati pojavu buđi oko otvora (poput prozora i vrata), što vremenom oštećuje materijal i narušava estetiku prostora.
  • Voda u podrumu ili na tavanu
    Ovi neprovetravani delovi kuće su često na udaru vlage. Voda može prodreti kroz krov ili zidove usled nedostatka ili oštećenja izolacije, koja nije u stanju da izdrži kišu i sneg.
  • Vlažni zidovi i buđ
    Na zidovima vremenom počinju da se pojavljuju vlažne mrlje: unutrašnji zidovi postaju vlažni, što može dovesti do oštećenja drvenog nameštaja i podova. Prekomerna vlažnost stvara idealne uslove za razmnožavanje grinja i razvoj buđi, koje mogu izazvati ozbiljne alergijske reakcije.
  • Ustajao vazduh
    I pored redovnog provetravanja, osećate nelagodnost, teško dišete, veš i podovi se sporo suše, a prostor ima neprijatan miris buđi.
  • Oštećenja na malteru, otpadanje i korozija
    Voda iz spoljašnje sredine ulazi u zidove zgrade, što može dovesti do ljuštenja maltera. Ovaj problem je povezan sa gubicima energije i smanjenjem toplotne izolacije objekta. Visoka vlažnost u zidovima i pojava korozije mogu ugroziti statiku zgrade ili kuće i dovesti do njenog propadanja.


Koja je idealna vlažnost vazduha u domaćinstvu?

Idealna vlažnost vazduha u domaćinstvu treba da bude između 40% i 60%. Visoka vlažnost vazduha može nastati usled prodora vode spolja, kroz oštećene spoljne površine ili usled problema sa instalacijama. Takođe, vlažnost je povezana sa svakodnevnim aktivnostima u domaćinstvu, kao što su kuvanje i tuširanje. Zimi, ovaj nivo se često povećava zbog hladnoće i spoljašnje vlage koja prodire u unutrašnjost kuće.

Uzrok vlažnih fleka i buđi u uglovima prostorije najčešće je niska temperatura unutrašnjih zidova u kombinaciji sa visokom vlažnošću vazduha. Kratkoročno rešenje je redovno i intenzivno provetravanje prostorija. Bez redovnog provetravanja, problem će se samo pogoršavati. 

Kada relativna vlažnost vazduha pređe 80%, tačke rose se pojavljuju gotovo svuda u prostoru. Idealno dugoročno rešenje jeste ugradnja spoljašnje ili unutrašnje izolacije.  Tako se sprečava kondenzacija i eliminiše buđ, koja je često odgovorna za alergije i respiratorne probleme.

Inž. Karel Sedláček, menadžer Isover tehničke podrške

Ključno pravilo za rešavanje pojave vlage u građevinskim konstrukcijama jeste korišćenje kvalitetne izolacije. Pored toga što regulišu temperaturu i smanjuje troškove, dobra izolacija sprečava pojavu buđi.


Parna brana: primarni saveznik u borbi protiv vlage i buđi

Kada vlaga prodre u zidove, obično izaziva kondenzaciju koja dovodi do nastanka buđi, truljenja i smanjenja energetske efikasnosti. Ovi faktori rezultiraju neugodnim boravkom u prostoru, dodatnim troškovima i negativnim uticajem po zdravlje.

Parne brane su od ključne važnosti za očuvanje funkcionalnosti i dugovečnosti vašeg doma. Postavljaju se u zidove i krovne konstrukcije, a njihov zadatak je da spreče prodor vlage u izolacione slojeve. Na taj način štite vaš dom od potencijalnih oštećenja.  

Zbog toga je Isover razvio Isover Vario KM Duplex - posebnu parnu branu, prepoznatljivu po poliamidnom materijalu. Ovaj materijal deluje poput ljudske kože—omogućava zidovima da „dišu” dok istovremeno sprečava prodor viška vlage u prostoriju. Na taj način, Isover Vario KM Duplex ne samo da štiti izolacione slojeve od buđi i truljenja već i doprinosi očuvanju toplote, obezbeđujući dugotrajnu zaštitu i ugodnu klimu u vašem domu.