Paviljon UAE na Expo 2020

Paviljon UAE na Expo 2020

Delo slavnog španskog arhitekte Santjaga Kalatrave, UAE Paviljon (Pearl Dome) na svetskoj izložbi Expo 2020 u Dubaiju, osvojio je Grand Prix priznanje na međunarodnom takmičenju Saint-Gobain International Gypsum Trophy 2023 — najvišem priznanju za inovativna rešenja suve gradnje. Sa impozantnih 15.000 m² i estetikom inspirisanom sokolom u letu, paviljon oslikava pionirski duh Ujedinjenih Arapskih Emirata i stvara jedinstven spoj arhitekture, tehnologije i održivosti.

Jedan od najzahtevnijih zadataka bilo je izvođenje sferne kupole auditorijuma prečnika gotovo 12 metara u roku od samo šest nedelja. Kompanija PMK Group, svesna kompleksnosti zahvata, izgradila je test-maketu u punoj veličini, nakon čega je odlučeno da se kompletna konstrukcija izvede metodom prefabrikacije. Metalni segmenti konstrukcije su bili unapred isečeni i savijeni, a slojevi gipsanih ploča sečeni na CNC-u i numerisani za precizno postavljanje na gradilištu. Zahvaljujući ovom pristupu, gotovo sav materijal je iskorišćen bez otpada, dok je montaža izvedena u rekordnom roku — bez ikakvih kašnjenja.

Krov paviljona sastoji se od 28 pokretnih krila koje se otvaraju i zatvaraju pomoću 46 hidrauličnih dizalica u rasponu od 110 do 125 stepeni. Unutrašnjost krila prekrivena je fotonaponskim panelima, čime se omogućava energetska nezavisnost objekta. Kada su krila zatvorena, paneli su zaštićeni od kiše i peščanih oluja, a pri otvaranju izloženi su direktnom suncu, čime se maksimalno koristi solarna energija. Na vrhu objekta, na visini od 27,8 metara, nalazi se „Oculus“ svetlarnik u obliku logotipa Expo 2020, koji donosi prirodnu svetlost u centralni prostor paviljona i funkcioniše i kao ventilacioni otvor u slučaju požara.

U srcu objekta nalazi se pokretna platforma auditorijuma koja tokom multimedijalnih prezentacija podiže gledaoce između dva nivoa, stvarajući jedinstven i interaktivan doživljaj. Time je arhitektura paviljona postala integralni deo naracije o istoriji i budućnosti UAE, nudeći posetiocima poseban doživljaj. UAE Paviljon je takođe dobio LEED Platinum sertifikat – najviši nivo priznanja za održivu gradnju, zahvaljujući energetskoj efikasnosti, upotrebi obnovljivih izvora energije i malom uticaju na životnu sredinu prilikom izgradnje i korišćenja objekta.

U realizaciji ovog složenog projekta korišćena su napredna rešenja kompanije Saint-Gobain, kroz saradnju pet različitih poslovnih jedinica i više od 20 specifičnih proizvoda:
• Akustična rešenja: Gyproc SoundBloc, Habito, GypWall QUIET, GypWall CURVE (Rw do 62 dB)
• Izolacija: Isover ECO APR (100 mm, 16 kg/m³)
• Zakrivljene ravni: Glasroc X, u kombinaciji sa GypLiner UNIVERSAL
• Završna obrada: Saint-Gobain Weber sistemi
• Fasada: WeberTherm Mesh / Base / Glue, Weberpas Deco 350
• Hdroizolacija: WeberDry 360 PU, WeberDry 136 FX
• Podovi i keramika: Weberfloor Rapid, Webercol Premium


Imajući u vidu ograničenja u konstrukciji i potrebu da se obezbedi apsolutna preciznost u izvođenju, jedan od ključnih koraka bila je inovacija u načinu montaže. Naime, u poslednjem trenutku je izvođačima saopšteno da nisu dozvoljena bušenja u nosećim čeličnim elementima konstrukcije. Saint-Gobain tim je odmah reagovao i osmislio rešenje u vidu korišćenja specijalnih „pipe clamp“ nosača i Unistrut sistema, koji su omogućili potpuno mehaničko fiksiranje bez ikakvih trajnih intervencija u konstrukciju. Ovo rešenje ne samo da je omogućilo nastavak radova bez odlaganja, već je i zadržalo stabilnost i preciznost celokupne metalne podkonstrukcije za zakrivljene gipsane panele.

Veliku ulogu u uspešnoj realizaciji projekta imao je i BIM (Building Information Modeling), koji je korišćen za koordinaciju svih faza projektovanja, prefabrikacije i montaže. BIM modeli omogućili su precizno planiranje svakog detalja, uključujući puteve instalacija, pozicije spojeva, proračune zakrivljenja i raspored panela. Ova digitalna koordinacija je bila od presudne važnosti za sinhronizaciju više timova koji su radili istovremeno, kao i za izbegavanje potencijalnih konflikata na gradilištu. BIM je, pored toga, poslužio i kao alat za planiranje bezbednosti na radu, osiguravajući sigurno izvođenje složenih montažnih procesa u tesnim vremenskim okvirima.

Projekat UAE Paviljona na Expo 2020 postao je referentna tačka u svetu arhitekture i građevinarstva, jer spaja umetnost, inženjering i održivost u jedinstveno prostorno iskustvo. Njegov uspeh se ne meri samo spektakularnom estetikom, već i naprednim tehničkim rešenjima i sposobnošću tima da odgovori na izazove bez kompromisa po pitanju kvaliteta ili bezbednosti. Korišćenjem više od 20 različitih rešenja iz Saint-Gobain portfolija — od sistema suve gradnje, preko fasadnih i hidroizolacionih sistema, do podnih obloga — ovaj projekat pokazuje kako inovacija u građevinskoj industriji može postići vrhunske rezultate u rekordnom vremenu i pod velikim pritiskom.